Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svěcení Stožecké kaple

 Znovuvysvěcení Stožecké kaple.

 

V sobotu 12. 10. 2013 ve 12.00 hod při mši sv. vysvětil českobudějovický biskup Mons. Jiří Paďour OFMCap. Stožeckou kapli. Na začátku mše sv. požehnal pramen a kapli a po kázání renovovaný zvon. Spolu s ním byli u oltáře P. A. Kaiser z německého Haidmühle, P. M. Pulec z Vimperka, P. P. Hovorka, administrátor farnosti, jáhen D. Stuka z německého Passau, jáhen F. Benda z Prachatic.

 

V dřevěné kapli Panny Marie pod Stožeckou skálou bylo v roce 2010 zjištěno napadení podlahy a spodku dřevěných obvodových stěn dřevomorkou. Obec Stožec, jako vlastník kaple, přistoupila k řešení vzniklé situace.

Byla odstraněna napadená podlaha a zahájena kompletní rekonstrukce. Pramen léčivé vody, vyvěrající pod presbytářem, a v té době napůl zavalený, byl příčinou vlhnutí podlah, nadzvedávání dlažby v presbytáři a následného napadení dřevomorkou. Začalo se s odstraněním zásypu v lodi i v presbytáři, byl odhalen a vyčištěn pramen, který se následně odvedl mimo stavbu kaple. Byla  provedena drenáž a odvlhčení zděných stěn. V lodi byla také provedena drenáž a vytvořen rošt pod podlahou, na který pak byla položena dřevěná podlaha. Venku kolem obvodových stěn bylo provedeno odvodnění. Následně byla naimpregnována šindelová střecha a dřevěné stěny kaple. Ve věžičce kaple byl vyměněn porušený trám u zvonu a zvon byl odvezen ke zvonaři k renovaci. Všechny obrazy v kapli vyčistila a zrenovovala Mirka Fridrichová Kunešová.

 

více foto na http://stounovo.rajce.idnes.cz/Vysveceni_Stozecke_kaple_-_Stozec_12.10.2013